Hausmesse 2019 – targi innowacji

Zakończyła się dziewiąta edycja targów Hausmesse organizowanych przez Kronospan – lidera produkcji płyt drewno-pochodnych. Targi odbyły się w Kronospan Design Center (KDC) w Szczecinku. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych regionu.

KDC jest miejscem, w którym inwestorzy oraz profesjonaliści branż drzewnej i meblarskiej dzielą się pomysłami i znajdują inspiracje dla nowych projektów. Na Hausmesse zostali za-proszeni przedsiębiorcy, przedstawiciele władz, Kościoła, mediów, różnych instytucji oraz leśnicy. Uczestnicy targów poznali nowości i innowacje wprowadzane przez Kronospan. Przedsiębiorcy mieli także możliwość zaprezentowania własnej oferty. Goście zwiedzili hale ekspozycyjne centrum z pokazowym domem przesuwnym, wyposażonym i wybudowanym z najwyższej jakości materiałów Kronospan.Rok temu najważniejszymi wydarzeniami towarzyszącymi targom było otwarcie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego Kronospan oraz budynku nowego przyzakładowego, integracyjnego przedszkola.W tym roku clou programu było uroczyste wkopanie kamienia węgielnego pod budowę kolejnej hali Szczecineckiego Klastra Meblowego. Bezpieczny obiekt o powierzchni 35 tys. m2, z pełną infrastrukturą przeciwpożarową, tryskaczową itp. stanie tuż obok budynku, w którym produkcję prowadzą już m.in. ABO, Tvilum i BHK. Nowa hala zostanie oddana do użytku w przyszłym roku. Będzie w niej możliwy podział na sekcje, w zależności od potrzeb firm, które będą prowadzić tu działalność. Dzięki rozbudowie klastra powstaną także nowe miejsca pracy.Przez cztery dni targów odbywały się spotkania biznesowe oraz prezentacje Kronospan, spółki Silva i Strefy Płyt – sieci sprzedażowej liczącej już 118 punktów w całej Polsce. Jednym z punktów programu Hausmesse był panel dyskusyjny na te-mat gospodarki odpadami.

Marek Głaz, dyrektor ds. zakupów drewna Kronospan

Zarówno w trakcie panelu dyskusyjnego, którego tematem przewodnim były zmiany w przepisach o zagospodarowaniu odpadów w Polsce, jak i rozmów kuluarowych przedstawiciele branży drzewnej i meblarskiej wyrażali zaniepokojenie zmianami w prawie, wprowadzonymi przez obecne władze w pośpiechu oraz bez konsultacji ze środowiskiem biznesowym. Przedsiębiorcy twierdzą, że wielu z nich nie będzie w stanie sprostać wyśrubowanym warunkom dotyczącym kwalifikacji pozostałości z produkcji. Skutkiem będzie całkowita zapaść i konieczność likwidacji wielu polskich firm zbierających i przetwarzających odpady.

Innowacją były internetowe transmisje prowadzone na żywo z zakładów producenta w innych lokalizacjach. Gościom przedstawiono także informację nt. prac nad nowym e-sklepem – internetową platformą handlową producenta.W czasie targów przekazano także ufundowane i wykonane z płyt Kronospan meble kuchenne dla jednej z rodzin ze Szczecinka. Wręczono też nagrody laureatom konkursu Kronodesign Dzieciom, w wyniku którego jedno z mieleckich przedszkoli otrzyma meble zaprojektowane przez studentów i absolwentów Politechniki Rzeszowskiej. Targom Hausmesse tradycyjnie już towarzyszyły liczne atrakcje, nieformalne spotkania i koncerty. Dobra atmosfera, o którą dba Kronospan, sprzyja nawiązywaniu nowych i podtrzymywaniu istniejących, dobrych relacji biznesowych.

– Cieszy nas ogromna frekwencja oraz pozytywne opinie naszych klientów na temat tegorocznej edycji wydarzenia. Sukces Hausmesse pokazuje, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w naszym regionie. Targi pomagają w rozwoju przedsiębiorstw, wpływają także na dobrostan mieszkańców. Jest to bowiem jedyna platforma wymiany pomysłów, doświadczeń i technologii w Zachodniopomorskiem, która ma tak duże, stymulujące znaczenie dla gospodarki – podsumowuje Bartosz Panas, dyrektor sprzedaży Kronospan Polska Sp. z o.o. odpowiedzialny za organizację targów.